Główne różnice między Windowsem 11 a Windowsem 10
Już od dłuższego czasu na rynku dostępny jest następca Windowsa 10, czyli Windows 10. I dlatego też od razu nasuwa się pytanie – jakie różnice są miedzy tymi dwoma systemami i wybór którego będzie lepszy? Zapraszam do lektury.
Nie da się ukryć, że najnowsza odsłona systemu od firmy Microsoft ma estetykę bardzo zbliżoną do systemu MacOS. Poza tym nie zabrakło również funkcji, które zwiększają produktywność tego systemu. Co ciekawe, Windows 11 pozwala pobrać na nasz komputer aplikacje dostępne na smartfony z Androidem.
Interfejs i design
Wraz z Windowsem 11 otrzymaliśmy zupełnie nowy, odświeżony i bardzo podobny do MacOS interfejs. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są zaokrąglone narożniki i pastelowe, delikatne odcienie barw. W tejże odsłonie menu Start przeniesione jest na środek ekranu wraz z całym paskiem zadań. Oczywiście możliwe jest przeniesienie go z powrotem w lewo, tak jak było w poprzednim systemie.
Integracja z aplikacjami na Androida
Aplikacje dostępne na smartfony możemy teraz zainstalować na naszym komputerze z Windowsem 11. Znajdziemy je zarówno w sklepie Microsoft Store, jak i Amazon Appstore. Nie da się ukryć, że jest to coś, na co użytkownicy Windowsa czekali od wielu lat. Co więcej, jest to kolejny krok w kierunku zintegrowania urządzeń mobilnych i komputerów.
Co prawda już w Windowsie 10 istniało kilka sposobów uzyskiwania dostępu do androidowych aplikacji. Jednak obecnie jest to znacznie prostsze i bardziej intuicyjne.
Lepsza obsługa pulpitu
W Windowsie 11 możemy skonfigurować wirtualny pulpit w podobny sposób do komputerów od Apple. Funkcja ta umożliwia nam przełączanie się między wieloma komputerami, jednocześnie pozwalając na wykorzystywanie komputera do użytku osobistego, pracy, szkoły czy gier. W poprzedniej wersji Windowsa również mogliśmy zauważyć taką funkcję, jednak była ona zdecydowanie trudniejsza w konfiguracji i w użytku.
Łatwiejsze przejście z monitora na laptopa
Nowy system operacyjny zawiera funkcje nazwane Snap Groups i Snap Layouts. Są to kolekcje aplikacji, z których korzystamy jednocześnie. Umiejscowione są one na pasku zadań i można je jednocześnie wyświetlać lub minimalizować, aby ułatwić przełączanie zadań. Umożliwiają również łatwe podłączanie i odłączanie od monitora, nie tracąc otwartych okien.
Microsoft Teams w pasku zadań
Zauważalny lifiting przeszła także aplikacja Teams, która została bezpośrednio zintegrowana z paskiem zadań systemu Windows 11. Celem tego zabiegu jest ułatwienie dostępu do tej aplikacji. Nie da się ukryć, że twórcy mocno inspirowali się aplikacją FaceTime od Apple.
Odświeżone widgety
Co prawda, widgety dostępne są w systemie Windows od 10-tki. Jednak to w Windowsie 11 możemy uzyskać do nich bezpośredni dostęp z paska zadań oraz je spersonalizować.
Ulepszona obsługa ekranu dotykowego, głosu i pióra
W przypadku tabletów Microsoft dążył do poprawy obsługi dotykowej, zwiększając przestrzeń między ikonami na pasku zadań i dodając gesty. System Windows 11 dodaje również haptykę do cyfrowego pióra, dzięki czemu możemy słyszeć i czuć wibracje, gdy używamy tego narzędzia do notatek lub rysowania. Co więcej, wprowadza też pisanie głosowe i polecenia w całym systemie.
Technologia Xbox usprawniająca granie
System Windows 11 został zaopatrzony w pewne funkcje dostępne w konsolach Xbox, takie jak Auto HDR czy DirectStorage. Dzięki nim, rozgrywka na komputerach z systemem Windows będzie usprawniona. To kolejne krok firmy Microsoft, który zbliża integrację komputerów i konsol Xbox coraz bardziej.
Podsumowanie
Czy zmiany, które zastosowano w nowej odsłonie Windowsa są na tyle istotne, aby zaktualizować system? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom łatwa. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od Waszych własnych preferencji (i oczywiście od możliwości technicznych Waszego urządzenia). Na pewno Windows 11 nie jest jeszcze systemem idealnym, ale na pewno z kolejnymi aktualizacjami będzie on ulepszany. Warto też dodać, że komputery z zainstalowanym systemem Windows 10 mają możliwość zaktualizowania systemu do nowszej wersji bezpłatnie.
Jedyni tacy
Czy jesteśmy jedyni? Tak. My się staramy żeby zrobić coś adekwatnie do wymogów. Nie dbamy tylko o swój interes ale także o to, by nasi klienci byli zadowoleni. Nie szukamy jednorazowych zleceń. Sztuką jest wykonać pracę tak, żeby każda ze stron była zadowolona. Czy drutujemy? Jak trzeba to tak. Jeśli projekt ma działać krótko to po co klient ma płacić za super kod, którego i tak nie widać. Trzeba robić dobrze tam, gdzie trzeba robić dobrze.