W jakim języku programowania, powinna zostać napisana strona WWW.
Czym jest strona internetowa w dzisiejszych czasach? Można powiedzieć, że standardem. Każda firma, organizacja czy nawet osoba prywatna chcąca rozwinąć swoją działalność w internecie powinna ją mieć. Oglądając strony internetowe, możemy natknąć się na różne grafiki, teksty i filmy. Aby jednak powstał finalny produkt w postaci gotowej strony, należy najpierw napisać ją w postaci kodu.
Jak stworzona jest strona internetowa?
Strony internetowe mają wiele funkcji. Na jednej możemy robić zakupy, inna za to jest prostą stroną firmową z informacjami. Każda funkcja wdrażana na stronie wymaga zapisania jej w kodzie – a do tworzenia kodu wykorzystuje się języki programowania.
Tworząc stronę WWW, musimy zdecydować, z jakich rozwiązań technologicznych skorzystamy. Do wyboru mamy wiele języków programowania, a każdy z nich ma swoje własne reguły. Który z nich najlepiej wybrać?
W jakich językach programowania może zostać napisana strona internetowa?
Istnieje wiele języków kodowania, które możemy wykorzystać do stworzenia strony. Co więcej, w kodzie pojedynczej strony najczęściej znajdziemy kilka różnych języków! Jak to możliwe? Aby to lepiej zrozumieć, należy najpierw zapoznać się z podstawowym podziałem języków kodowania.
Na stronach internetowych spotkamy się z technologiami front-endowymi oraz back-endowymi. Front-end odpowiada za warstwę wizualną strony czy aplikacji – widzimy ją i podejmujemy z nią interakcje. Back-end to natomiast warstwa niewidzialna – odpowiadająca np. za przetwarzanie danych. W tym wpisie bliżej przyjrzymy się właśnie językom back-endowym.
Jakie są najpopularniejsze języki back-endowe?
Do języków back-endowych zaliczamy między innymi: C#, PHP, Python oraz Java. Są to bardzo popularne języki programowania, przy pomocy których możemy stworzyć wiele różnych rozwiązań. Każdy z nich jest jednak z reguły wykorzystywany w odmiennych sytuacjach. W jakich?
-
C# - ma bardzo szeroki zakres zastosowania, najczęściej wykorzystywany do pisania aplikacji na systemy Windows
-
Java - język najczęściej stosuje się podczas tworzenia warstwy back-endowej aplikacji internetowych
-
Python - popularny język stosowany przede wszystkim w uczeniu maszynowym oraz data science
-
PHP - język najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu stron internetowych
Dlaczego PHP jest najczęściej używany na stronach internetowych?
Popularność języka PHP nie wzięła się znikąd. Przyczynił się do tego popularny system CMS, czyli Wordpress. System CMS to inaczej system zarządzania treścią. Pozwala on w prosty sposób edytować stronę internetową, bez umiejętności kodowania. Do tego typu edycji potrzebne są jednak szablony czy wtyczki, a one muszą już zostać napisane w kodzie.
Według statystyk prawie 40% stron internetowych korzysta z Wordpressa. Oznacza to, że niemal połowa wszystkich stron internetowych wykorzystuje język PHP tylko ze względu na system CMS. Do tego należy jeszcze dołożyć strony, które nie wykorzystują Wordpressa, ale rozwiązania back-endowe również mają zakodowane w języku PHP.
Jakie są zalety korzystania z wykorzystania języka PHP na stronie?
Oprócz niezwykłej popularności są także inne zalety wykorzystywania PHP na stronie internetowej. Przede wszystkim, język ten jest obsługiwany przez wszystkie hostingi. Znaczna większość serwerów obsługuje wszystkie wersje PHP, dzięki czemu nie będzie żadnych problemów z implementacją.
Co więcej, deweloperzy kodujący w języku PHP mają przystępne ceny. Pozwala to względnie tanio stworzyć napisaną od podstaw stronę internetową, a w przyszłości taniej wdrożyć jakiekolwiek zmiany. Język PHP to świetny wybór pod stronę internetową i jeszcze pewnie długo się to nie zmieni.
Jedyni tacy
Czy jesteśmy jedyni? Tak. My się staramy żeby zrobić coś adekwatnie do wymogów. Nie dbamy tylko o swój interes ale także o to, by nasi klienci byli zadowoleni. Nie szukamy jednorazowych zleceń. Sztuką jest wykonać pracę tak, żeby każda ze stron była zadowolona. Czy drutujemy? Jak trzeba to tak. Jeśli projekt ma działać krótko to po co klient ma płacić za super kod, którego i tak nie widać. Trzeba robić dobrze tam, gdzie trzeba robić dobrze.