Dlaczego wifi działa wolno
Łączność bezprzewodowa to jeden z najważniejszych elementów naszego dzisiejszego życia. Codziennie korzystamy z różnych źródeł informacji, dokonujemy zakupów online, oglądamy filmy i seriale w sieci czy też przeglądamy media społecznościowe. Każda z tych czynności wymaga szybkiego Internetu. Problem nie dotyczy nas aż do momentu, kiedy podczas oglądania nowego tytułu nieoczekiwanie zaskoczy nas ikona ładowania sugerująca, że nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Zastanawiamy się wtedy, co mogło pójść nie tak. Łączymy się przecież bezprzewodowo, jednak chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego nasze wifi działa tak wolno.
Częstotliwość działania
Nasz wzrok powinien przede wszystkim skierować się w stronę naszego urządzenia. Często za wolne połączenie odpowiedzialny jest bowiem nasz router, który nie obsługuje wszystkich wymaganych standardów. Mowa w szczególności o częstotliwości. Najnowsze i najlepsze urządzenia powinny być wyposażone w obsługę obydwu częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Co więcej, najlepiej jeśli urządzenie będzie miało możliwość automatycznego przełączania się pomiędzy nimi.
Poza tym, jak wskazuje wiele testów, częstotliwość na poziomie 2,4 GHz jest zdecydowanie wolniejsza. W praktyce, maksymalna wartość, jaką możemy uzyskać oscyluje w granicach 40 Mbit/s. Dla porównania, w przypadku częstotliwości 5 GHZ wartości w okolicach 80 Mbit/s nie są rzadkością. Oczywiście, musimy tu wziąć również pod uwagę prędkość łącza, jaką dostarcza nam konkretna firma. W momencie, gdy prędkość Internetu zawarta w umowie nie zbliża się do wspomnianych wartości, wówczas nie możemy oczekiwać, że lepsza częstotliwość przyspieszy w znaczący sposób nasz Internet. Niemniej jednak dzisiejsze oferty są na tyle satysfakcjonujące, że z reguły problem leży po stronie sprzętu. Czasami też niechcianej sytuacji możemy wypatrywać w przejściowych problemach dostawcy.
Parametry techniczne nie zawsze w zgodzie z prawdą
Wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem jest również skierowanie naszej uwagi w stronę parametrów technicznych. Oczywiście, jest to istotna kwestia, niemniej jednak wartości na pudełkach są często niemożliwe do osiągnięcia. Nie oznacza to, że producenci kłamią. Jest z tym trochę tak, jak z testowaniem przyspieszenia w samochodach. Maksymalne wartości są możliwe do osiągnięcia w ściśle określonych warunkach, które w rzeczywistości my, jako użytkownicy, rzadko spełniamy.
Odnosząc się jednak do strony czysto technicznej należy zwrócić uwagę m.in. na przepustowość sieci wewnętrznej, liczbę anten, ilość portów czy też możliwość zabezpieczenia sieci lokalnej. Nie wszystkie z tych czynników wpływają jednak bezpośrednio na prędkość. Są jednak istotne pod kątem wyboru odpowiedniego urządzenia. Szczególne znaczenia mają tutaj anteny, które potrafią odpowiednio wzmocnić sygnał. A jak doskonale wiemy, słaba jakość połączenia idzie w parze ze zmniejszoną prędkością połączenia. W związku z tym, poza odpowiednią częstotliwością, powinniśmy zadbać o jak najlepszy sygnał.
Jakie urządzenie będzie najlepsze?
Wybór produktów na rynku jest dzisiaj ogromny. Sztuką nie jest dokonać zakupu, a wybrać odpowiedni sprzęt o parametrach, które pozwolą nam na długi czas zapomnieć o takich wydatkach. Godne polecenia są routery firmy Mikrotik. Z własnych doświadczeń wynika, że oferują one najlepszy stosunek ceny do jakości. Urządzenia w odpowiedni sposób potrafią utrzymywać sygnał na wysokim poziomie, a łączność w obydwu częstotliwościach pozwala cieszyć się z dobrej jakości połączenia.
Jedyni tacy
Czy jesteśmy jedyni? Tak. My się staramy żeby zrobić coś adekwatnie do wymogów. Nie dbamy tylko o swój interes ale także o to, by nasi klienci byli zadowoleni. Nie szukamy jednorazowych zleceń. Sztuką jest wykonać pracę tak, żeby każda ze stron była zadowolona. Czy drutujemy? Jak trzeba to tak. Jeśli projekt ma działać krótko to po co klient ma płacić za super kod, którego i tak nie widać. Trzeba robić dobrze tam, gdzie trzeba robić dobrze.