Router routerowi nierówny
Router jest z definicji urządzeniem sieciowym pracującym w trzeciej warstwie logicznej modelu OSI, łączącym co najmniej dwie różne sieci komputerowe. Współcześnie określenie to używane jest w dość luźny sposób także na sprzęty o kilku innych funkcjach sieciowych oprócz routera, na przykład router ze switchem w sieci lokalnej, access pointem WiFi czy modemem DSL. Jak wygląda problem wydajności routerów, od czego zależy? Czy to jedynie kwestia dostępnych interfejsów?
Jak można porównać routery?
Biorąc pod uwagę współczesne określanie urządzeń sieciowych mianem routerów, niektórzy mogą pokusić się o porównywanie ich pod kątem dostępnych funkcjonalności, obsługiwanych standardów i protokołów, interfejsów i ich klasy. Oczywiście jest to podejście słuszne, ale nie wyczerpujące tematu porównania. I tak, dwa urządzenia na przykład różnych producentów, które:
-
mają taką samą ilość portów w tym samym standardzie,
-
implementują takie same protokoły sieciowe,
-
obsługują te same technologie,
nadal nie muszą być takie same pod kątem wydajności oraz możliwości obsługi sieci, w szczególności przy intensywnym ruchu. O rzeczywistej wydajności routera, którą najczęściej weryfikuje znaczące obciążenie lub złożony model konfiguracji, decydują parametry sprzętowe urządzenia oraz umiejętność ich wykorzystania przez oprogramowanie routera, jego system operacyjny.
Tani router vs profesjonalny sprzęt
Jak kwestia porównania wydajności routerów wygląda w praktyce? Nawet mając do czynienia z dwoma najprostszymi routerami z portami obsługującymi wedle specyfikacji ruch 1-gigabitowy, już na etapie porównania specyfikacji mogą pojawić się istotne różnice. Tanie routery bardzo często mają całą listę zalet, łącznie z wysokimi teoretycznymi przepustowościami, ale brakuje często w nich informacji o ilości pamięci RAM, jej prędkości oraz procesorze - ilości rdzeni, maksymalnego taktowania. A nawet, jeżeli są podane, warto zauważyć, że porównywanie samych parametrów sprzętowych bez wiedzy o sposobie ich wykorzystania, czyli systemie operacyjnym też nie jest do końca miarodajne.
Optymalizacja do obsługi dużych obciążeń
Profesjonalny router będzie najpewniej zoptymalizowany sprzętowo pod kątem obsługi nawet dużych obciążeń sieci. Rozbudowana tablica mapowania NAT, zaawansowane protokoły routingu, obsługa nawet wyjątkowo wzmożonego ruchu nie będzie problemem przy odpowiednio rozbudowanej pamięci RAM i współpracy z procesorem lub zespołem procesorów. Dodatkowo normą jest, że urządzenia dobrej klasy regularnie zyskują aktualizacje oprogramowania, które mogą jeszcze bardziej usprawnić wydajność sieci, przetwarzanie pakietów.
Rozwój sieci a wydajność routera
Warto zauważyć, że problem wydajności sieci może stale się powiększać, gdyż liczba urządzeń do niej dołączonych rzadko kiedy maleje. Nawet w warunkach domowych mało kto korzysta jedynie z komputera podłączonego do Internetu - w sieci są smartfony, tablety, telewizory smart, ale także sprzęty AGD, elementy systemów smart house czy alarmowych. Już sama transmisja strumieniowa obsługiwana jednocześnie na więcej niż jednym sprzęcie potrafi przeciążyć tani router, a dodatkowa priorytetyzacja ruchu uniemożliwić płynne korzystanie z zasobów sieci innym użytkownikom.
Nie zawsze można pójść na kompromis - wybór routera
O ile w przypadku routera do domu można czasami zgadzać się na pewne kompromisy, to jednak gdy w grę wchodzą zastosowania biznesowe czy przemysłowe, może być konieczna maksymalna niezawodność komunikacji, obsługa żądań w czasie rzeczywistym. Nie można wtedy zgadzać się na przeciążenia sieci, zbyt duże opóźnienia w komunikacji. Dlatego wybór routera do konkretnego zastosowania powinien być poprzedzony dogłębną analizą potrzeb oraz możliwości branych pod uwagę sprzętów - ich faktycznej wydajności, przeprowadzonych testów, nie tylko deklaracji producenta czy teoretycznych osiągów.
Jedyni tacy
Czy jesteśmy jedyni? Tak. My się staramy żeby zrobić coś adekwatnie do wymogów. Nie dbamy tylko o swój interes ale także o to, by nasi klienci byli zadowoleni. Nie szukamy jednorazowych zleceń. Sztuką jest wykonać pracę tak, żeby każda ze stron była zadowolona. Czy drutujemy? Jak trzeba to tak. Jeśli projekt ma działać krótko to po co klient ma płacić za super kod, którego i tak nie widać. Trzeba robić dobrze tam, gdzie trzeba robić dobrze.